Moda denilince akan suların durması. Kadınlarda kısa süreli kalp krizleri. (mecazi anlamda)

Moda önceden sadece kadınlara hitap ederken son zamanlarda moda tutkusu kadınları geçen erkeklerin sayısının bir hayli arttığı ortadadır.

 

İnsanoğlu sadece giyinmek kuşanmak için değil modaya ayak uydurmak ve stil, uyum sağlamak içinde çaba göstermektedir. Giyimlerin artık sadece bir kot bir gömlekten oluşmayan, aksesuarlar ve renk uyumları aranan, vücuda uygun kıyafetlerin tercihi olan bir dönem içerisindeyiz. Moda kavramı herkese göre farklılık göstermektedir.

 

Bugünün moda renkleri bana uymazken bir başkasının vazgeçemediği bir renk olabiliyor. Moda sadece renklerden oluşmamaktadır. Desenler, kesimlerle verilen modeller de modanın serüvenine katılmaktadır.

 

           İnsanoğlunun moda tutkusu egosundan mı kaynaklıdır? Bu sorunun cevabı bazı insanlar için evet olurken bazı insanlar için hayırdır. Genel olarak baktığımız zaman insanlar karşı taraftaki kişilerin ne söyledikleri, ne düşündükleri için giyimlerine dikkat etmeye çalışırlar. Karşımızdaki kişinin bizim için yaptığı olumsuz bir yorum tabi ki herkes için önemli bir yer kaplar. Durup düşünürüz ve daha farklı nasıl kombine edilebileceğini bulmaya çalışırız. Moda tutkusu bir ego yapar mı sorusuna cevap ise bence moda tutkusu ego yapmaz. İnsanların ne düşündükleri ne hissettikleri her zaman kendilerine aittir. Siz giyindiğiniz için bir egoya sahip olmazsınız. Ama eğer egolu bir yapınız varsa tabi ki modaya ayak uydururken ve bu zaten sizin için bir tutkuysa bunu çevrenizdekilere duyurmak göstermek için çaba sarf edebilirsiniz. Neticede herkes beğenilmekten, hoşlanılmaktan ve de iltifattan hoşlanır. Tanımadığınız birinin sizin için yapmış olduğu hoş bir yorum sizi mutlu eder. Bu hoşluk bazı insanlar için çok daha göz önündedir ve her şeyde önce gelir.

 

Kısacası moda tutkusu egoya dönüşmeyecek kadar masumdur. Yaşam biçimlerinden kaynaklı olan kişilerin moda tutkusu sonradan kazanılacak bir kavram ya da doğuştan gelen aileden gelen bir kavramdır. Moda tutkusu genel olarak egodan kaynaklanmadığını düşünenlerdenim. Çünkü moda tutkusu bir yaşam biçimi haline gelmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.