Merhaba, evdeki malzemelerle en kolay baskıyı nasıl yaparsınız ? Cevap çok basit çamaşır suyu, hipo, klorakt veya ağartıcı olarak bilinen sodyum hipoklorit ile bu çok kolay.

 

Öncelikle kullanmanız gereken malzemeler sodyum hipoklorit, kuşe kağıt, makas, sprey şeklinde püskürtme yapabileceğimiz bir kutu, ütü, su, gazete ve elbette bir kıyafet.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Öncelikle kağıt seçiminden başlayalım. Kuşe kağıt olarak belirttim ancak yapmak istediğiniz desene göre kağıt değişiklik gösterebilir. Görsellerle anlatacağım bu baskı da çok net olmayan daha flu bir desen çalışması tercih edildiği için kuşe kağıt tercih edilmiştir. Ancak siz daha net ve keskin çizgiler istiyorsanız kırtasiyelerden aydınger kağıdı alıp kullanabilirsiniz. Kullanılan kuşe kağıt ise takvimlerden kesilmiştir.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Kuşe kağıtlardan istediğiniz deseni kesip çıkarttıktan sonra kıyafetin üzerine koyup ütü ile düzeltiniz. Ancak aydınger kağıdı tercih ettiyseniz kağıt ısının etkisi ile kıyafete yapışacaktır. Yapışan kağıdı işlem bittikten sonra su ile çıkarabilirsiniz.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Daha sonra kıyafetin arasına gazete koymalıyız.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Daha sonra yerleştirdiğimiz kalıplarımızın üzerine sodyum hipoklorit ve su karışımını spreyli kutuya koyarak püskürtünüz.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Kalıpları kaldırıp beklemeye başlayın. İstediğiniz kadar açıldıktan sonra kıyafetinizi hızlı bir şekilde yıkayınız.

Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title    Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title Kendi Kıyafetinizi Kendiniz Basın  %Post Title

Görsellerde gördüğünüz kıyafette çok net çizgiler istemedik ve böyle bir sonuç bizi mutlu etti.

Bu yöntemi küçük lekelerden dolayı giyemediğiniz kıyafetlerinizde de deneyebilir, lekenin olduğu yere ufak dokunuşlarla yeni bir desen yapabilirsiniz.

Sadece bir kıyafeti baştan yaratmak değil aynı zamanda da giymediğiniz kıyafetleri yeniden şekillendirmek için de kullanabilirsiniz.

Siyah bir pantolonun arka cebini küçük kalplerden tutunda gömlek yakanıza çizgi yapmaya kadar geniş bir yelpazeniz var.

İyi eğlenceler 🙂

 

Paylaş

Pamukkale Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisliği, AÜ’de İşletme öğrencisi. Tekstiltekstil.com ve Modamuhendisi.com web geliştiricisi. Özel sektörde kurumsallaşma danışmanı.

CEVAP VER