Müziklerinizi, navigasyonunuzu, konuşma ve mesajlaşmalarınızı kontrol edebileceğiniz bu ceket, telefonunuzun ekranına bakmadan bunları yapmanızı sağlıyor.

s-c1705993b9a897874ad0416be267d4b104b49a56-300x169  Project Jacquard ile kumaşlar trackpad‘e dönüşüyor. Kumaş üzerindeki dokunmatik yüzey aracılığıyla müzikler arasında geçiş yapılabiliyor veya ışıklar açılıp kapatılabiliyor. Kumaş yüzey düşük güçlü Wi-Fi ile diğer cihazlara bağlanılarak kullanılıyor. Şu anda prototip aşamasında olan kumaş eğer ileride yeterince gelişirse ileride giydiğimiz kıyafetlerin üzerinden cihazları kontrol etmemiz mümkün olacak. Hatta belki de oturduğumuz koltuğun yastığından kanal değiştirebilecek, yemek masasında ufak bir dokunuşla müzikleri kontrol edebileceğiz. Ancak şimdilik bu hayaller epey uzakta görünüyor zira demoda görüntülenen kumaşlar halen bazı elektronik devrelere bağlı olarak çalışıyor. Project Jacquard’ın ne zaman tam olarak kullanıma hazır olacağı ise henüz bilinmiyor.

Paylaş
Pamukkale Üniversitesi'nde Tekstil Mühendisliği, AÜ'de İşletme öğrencisi. Tekstiltekstil.com ve Modamuhendisi.com web geliştiricisi. Özel sektörde kurumsallaşma danışmanı.

CEVAP VER