insan vücudunu doğru tanırsa eğer kendi için doğru olan şeylere kolay bir şekilde ulaşabillir ;

Vücudumuzdaki noktalar ve bazı kısımlar bizim için bir çok ip ucu verir. Bu ip uçları genelde sağlık ve rahat yaşam konularında yardımcı olurlar bizlere. Bu yazımızda güzelliğimiz için ip ucu olacak olan cilt alt tonundan bahsedeceğiz.

X kişisi saçını kızıla boyadı ve çok sevdiniz aynı tonda sizde boyadınız ama sizde onda durduğu gibi durmadı mı? Dergide beğendiğiniz makyajın aynısını yaptınız ama side öyle durmadı mı? İşte bu durumların sebebi cilt alt tonumuzdan dolayı kaynaklanıyor.

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3’e ayrılır. Nötr en az rastlanan türüdür, bu sebeple cilt alt tonu genellikle sıcak veya soğuk olarak tanımlanır.  Cilt alt tonu sarışın ya da esmer olmakla ilintili değildir. Sarışın olan biri soğuk alt tonlu olabileceği gibi esmer olan biri de sıcak alt tonlu olabilir.  Cilt alt tonumuzu bulmak için çeşitli yöntemlerimiz var ;

 

1. Damar testi

  • En basit ve en çok tercih edilen yöntemdir.
  • Güneş ışığı altında bileğinizdeki ya da şakaklarınızdaki damarlara bakmanız yeterli.
  • Eğer damarlarınız yeşil renkte görüyorsa warm yani sıcak alt tonlu, eğer damarlarını mavi renkte görüyorsan ise cool yani soğuk alt tonlusunuz demektir. Bu testi yaparken karar vermekte çok zorlanıyorsanız nötr alt tona sahipsinizdir.

2. Altın ve Gümüş Testi

Altın kolye veya yüzüğü taktığımızda cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüm elde ediyorsa warm alt tona sahipsinizdir. Gümüş yüzük ya da kolye taktığınızda daha sağlıklı ve parlak görünüyorsa cool alt tona sahipsinizidir. Bu yöntemi daha anlaşılır uygulayabilmek için sağ ve sol ellerinizin birine gümüş birine altın yüzük takarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Warm alt tona sahipseniz altın yüzük cildinizi parlak gösterirken gümüş yüzük cildinizi donuk gösterecektir. Cool alt tona sahipseniz gümüş yüzük cildinizi daha parlak ve sağlıklı gösterecektir.

3. Kıyafet Testi

 

  • Mavi ve mor gibi soğuk renklerin kendinize en çok yakışan renkler olduğunu düşünüyorsanız cool cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.
  • Kendinize yakışan rengin sarı turuncu kırmızı gibi renkler olduğunu düşünüyorsanız warm cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

4. Kağıt Testi

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve ayna karşısında yüzünüze bir beyaz A4 kağıdı yaklaştırın. Eğer cildinizde kağıdı yaklaştırdıktan sonra yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı görünmeye başladıysa warm alt tonuna sahipsinizdir. Yüzünüz pembemsi görünürse cool alt tonludur.

Cilt tonunu belirledik, Peki makyajları nasıl yapmalı?

Soğuk (Cool) cilt alt tonuna sahip kişilerin makyaj renkleri
Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri pembedir. Bu kişilere makyajda mavi, lacivert, kobalt mavi, mor, mürdüm, bordo, lila, yeşil, gri, gümüş ve pembenin tüm tonları yakışır.
Fondöten: Pembe tona sahip fondötenler tercih edilmelidir. Tüm fondötenlerin renk açıklamalarında sarı mı yoksa pembe mi olduğu yazmaktadır.
Allık: Mürdüm, lila, pembe ve bu tonlardaki her allık ideal olur.
Far: Pembe ve gül kurusu tonları, morlar, maviler, lacivert, siyah, gri, gümüş, zümrüt yeşili renkleri
Ruj: Pembenin her tonunda ruj soğuk cilt alt tonlulara yakışır. Ruj sayfamıza mutlaka göz atın! Ayrıca mavi tabanlı kırmızı rujlar da yakışır.
Sıcak (Warm) cilt alt tonuna sahip kişilerin makyaj renkleri
Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Bu tip kişilere mercan, şeftali, kahverengi, kızılkahve, sütlü kahve,toprak, toprak tonları (küllü hariç), bakır, altın, mercan, somon, kayısı, fıstık yeşili, kiremit tonları çok yakışır.
Fondöten: Pembe alt tona sahip fondötenlerden kesinlikle kaçının! Bronz, bej, buğday, amber, bal rengi ve krem rengi tonlarında fondötenlerden size en uygun olanını seçebilirsiniz. Sarı veya kırmızı alt tonlu fondötenlere bakmalısınız.
Allık: Bronz, turuncu ve şeftali tonlu allıklar sizin için idealdir. Soğuk pembelerden uzak durun.
Far: Işıltılı ve sıcak tonlardaki farları tercih edebilirsiniz. Altın rengi, bakır kızılı, toprak rengi, bej rengi, kahve tonları, kayısı tonları ve zeytin yeşili farlar kullanılabilir.
Ruj: Şeftali tonlarında rujlar,nude renkler ve vişne tonları kullanabilirsiniz.
Saç rengi konusunda; Sıcak alt tonlu
bir kişi saçlarını sarıya boyattığında
hasta gibi görünebilir. Burada mümkün olduğunca nötre gitmek gerekiyor. Örneğin sıcak alt tonlu ciltler küllü tonlarla sıcaklıklarını nötr hale getirebilir. Aynı şekilde soğuk alt tonlu ciltler dore tonlarıyla ciltlerine canlılık katabilir.
Eşarp Seçimi; 
Kapalı bayanların da eşarp seçerken cilt alt tonlarını bilmesi çok önemlidir. Doğru tonlarda bir eşarbın görüntünüzü ne kadar değiştirdiğine inanamayacaksınız. 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.