Bundan yüzyıl önce birinci dünya savaşının bitmesinin ardından kadınlar fabrikalarda çalışmak için vazgeçtikleri güzel ayakkabılarına geri döndüler. Modernleşen ve topluma, çalışma hayatına katılan kadınlar artık daha kısa etekler giyiyordu ve ayakkabılar hiç olmadığı kadar ön plandaydı. Bu sebeble pek çok farklı stilde ayakkabı modeli üretildi.

1920’lerde Kübizm, Bauhaus, Art Deco gibi sanat akımlarının etkisi ve Tutankhamen’un mezarının keşfi, giysi ve ayakkabı tasarımlarında tasarımcıların, ana temayı oluşturduğu görülmektedir. 1920lerin en yaratıcı tasarımı; süslü bantların kullanımıdır. Alçak topuklu ve bantlı bir ayakkabı modeli olan `Mary Jane Ayakkabılar’ Richard Felton Outcault’un Buster Brown adlı çizgi filminden ilham alınarak tasarlanan bu ayakkabılar dans etmek, şehirde eğlenceli bir gece geçirmek için idealdir ve gündelik giyim için vazgeçilmez modeller olmuştur.

Bu modeli her şeyle rahatça kombinleyebilirsiniz. İsterseniz Mary Jane ayakkabıları bir etek ceket takımıyla kombinleyebilirsiniz. Sade bir elbisenin altına taşlı tokalı bir Mary Jane ayakkabı giyerek bir partiye katilabilirsiniz. Krop pantalonlar Bermuda şortlar ile de kombinleyebileceginiz rahat ve eğlenceli bir modeldir Mary Jane.

Hala çok sevilen bir tasarım olan Mary Jane ayakkabıları bu yıl karşımıza çok sık çıkacak. 2020 de sizin de bir çift Mary Jane’niniz olmalı.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.