MODA’NIN DOĞUŞU

Hepimiz modanın ne olduğunu biliyoruz peki nasıl doğduğunu biliyor muyuz ?

Moda en başta örtünme iç güdüsüyle daha sonra farklı olma kendini gösterme istekleriyle oluşmuştur. Hadi biraz geriye gidelim altın çizgilerin bulunduğu ince ketenlere , dize kadar bağlanan sandaletlere bir top kumaşa boydan boya sarılan zamanlara karışalım.

İlk insanlar yaprakla yetinirken , orta çağdan önce mısırlılar sıcaktan korunmak için ince ve havadar kumaşları tercih etmiştir. Sümerlilerde çoğunlukla mantoya benzer şeyler giyinilmiş , Antik Yunan da ise giysiler dikilmek yerine kumaşları vücutlarına sararak giymişler ,sonraları  Antik Roma da genellikle sandaletleri ve tunikleri görebiliriz , Bizanslıların modası da Antik Roma’nın devamı şeklindedir.

 

           

 

Orta çağ en sevdiğim dönem fırfırlar , taşlar , gösteriş. Bir çok tabloda da görebildiğiniz gibi abartılar büyük süsler başlamıştır.O dönemde artık giysiler zenginliğin temsili olmuştur. Asiller, kral ve kraliçenin giysilerini taklit etmeye başlamıştır.

             

 

1845 yılına kadar giysiler elde dikiliyordu. Elias Howe 1845 yılında şu an kullanılan singer dikiş makinelerinin atası sayılan zincir dikiş makinesinin patentini üzerine aldı. Bu sayede Charles Frederick Worth ile hazır giyim başladı.

 

Charles tarihteki ilk moda tasarımcısıdır.1846 da İngiltere de doğmuştur fakat moda çalışmalarını Paris’te gerçekleştirmiştir.O zamanlar terziler müşterilerin ayağına giderken Charles’tan sonra müşteriler de terzilerin ayağına gelmeye başlamıştır. Bu olayı o zamanlar ki asillik savaşları içinde düşünürsek Charles bir çağ açtı diyebiliriz.

Kısacası şu an ki moda anlayışı Paris’te Charles Frederick Worth ile başladı diyebiliriz.

 

 

Moda tarihinden bahsedip modanın ansiklopedisi sayılan Vogue dergisini anmazsak olmaz.

Vogue 1892’de yüksek sosyete gazetesi olarak Amerika’da çıkmıştır. İlerleyen yıllarda içeriğini sosyete yerine modaya bırakmış ve modanın en önemli mecrası olmuştur.

 

 

Birinci Dünya Savaşı’nın başlayacağı söylentileri oluşur ve Fransa’da savaş ülkelerinden biridir. Vogue editörü Edna Woolman dünyanın en önemli hatta o zamanlar bile en önemli moda şehri Paris’in savaş yüzünden yavaş yavaş değerini kayıp edeceğini düşünür ve İngiliz moda tasarımcılarına Fashion Fete adında bir festival düzenleyerek modanın yönünü kuzeye taşır. Fakat bu hamle Parisli tasarımcıları sinirlendirir ve diğer yıl aynı festival Paris’te düzenlenir ve Paris’in vazgeçilemez olduğu anlaşılır.

 

 

İlk moda haftası ise Amerika’da gerçekleşir.Moda yazarı Eleanour Lambert Amerikalı tasarımcıların vitrin oluşturabilmeleri için devlet destekli bir defile düzenler. Daha sonra her yıl bu organizasyon tekrarlanır ve New York Fashion Week ismini alarak ilk moda haftası oluşmuş olur.Günümüzde de bu moda haftaları hiç ilgisini kaybetmeden New York ve farklı şehirlerde devam etmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.