ASLINDA PARFÜM SEÇİMİ YAŞAM TARZIMIZI BİR ADIM DAHA ÖNE ÇIKARAN ÖNEMLİ BİR DETAY 

Doğal ve sentetik maddelerin karışımıyla meydana gelen parfüm güzel kokular yayan bir üründür. Parfüm, kişinin karakterinin bir yansıması olarak kabul edilir. Bu nedenle parfüm seçimi oldukça önemlidir. Parfüm bir insanın kişiliğini yansıtırken önem vermesi gereken temel adımlardan bir tanesidir. Kullanılan parfümün yumuşak, keskin veya etkili kokusu aynı zamanda kişiliğin başka bir şekilde sunumu oluyor.Güzel kokan biri daima çekicidir. Yanlış parfüm seçimi kişi için kötü bir imaj yaratabilir. Hayatımızın bir parçası olan parfümlerin seçiminde çoğu zaman birçok şeyi gözden kaçırırız. Peki parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Akşam Saatlerini Tercih Edin

Akşam saatleri alışveriş için herkese uymayabilir, fakat parfüm alışverişinde çok önemlidir. Karanlıkla birlikte biyolojik olarak kokuları daha güçlü algılarız. Bu da tercihinizi kolaylaştırır. Alacağınız parfümler arasında tercih yapmak zorundaysanız öncelikle testerlarını koklayın. Eğer kokuları birbirine karıştırıyorsanız bir kahve molası verin, kahvenizi koklayın, kahve koku hafızanızı sıfırlayacak ve kokuları tekrar ayırt etmenizi sağlayacaktır.

Şişe Sizi Yanıltmasın

Parfüm seçerken şişeden koklayıp karar vermeyin. Parfümler ten kokusuyla etkileşime girince bambaşka bir hal alabilir. Parfümler arasında bir ön eleme yaptıysanız sıra teninizde denemeye geldi demektir. Vücudunuzun kokuyu size en iyi tanıtacağı kısmı bileğinizin iç kısmıdır. Bu bölgenin deri yapısı çok incedir ve kan akışı son derece hızlıdır. Bu da koku yayımını hızlandırır. Kokuyu öncelikle buraya uygulayın ve biraz bekleyin. Kokunun teninizde kalmasına izin verin ve daha sonra tekrar koklayın. Bekleme süresini vermezseniz başlangıç parfüm notaları sizi yanıltabilir.

Parfüm üst, orta ve temel olmak üzere üç notadan oluşur. Parfüm sıkıldığı an duyulan ilk koku üst notadır. Bu çabuk dağılan bir kokudur. Parfüm sıkıldıktan birkaç dakika sonra ile yarım saat arasındaki koku orta notayı oluşturur. Orta nota genelde parfümün genel karakterini belirler. Parfüm sıkıldıktan en az yarım saat sonra ortaya çıkan nota ise temel (alt) notadır. Bu nota parfümün kalıcılığını belirleyen notadır.

 

TEMİZ TENE UYGULAYIN

Seçilecek olan parfüm için öncelikle dikkat edilmesi gerekilen husus temizliktir.Hemen herkes parfüm ve ter karışımının ne kadar kötü olduğuna bir kere şahit olmuştur. Temiz olmayan bir tende hiçbir koku güzel kokmaz. Bu yüzden seçerken de teninizin ve gözeneklerinizin temiz olmasına dikkat edin. Kokuyu satın aldıktan sonra da daima temiz teninize uygulayın. Vücudunuzda kokuyu uygulayacağınız bölgeler, bilek, kulak arkası ve boyundur. Bu bölgelerde koku daha kalıcı olacaktır.Bir diğer önemli husus ise parfüm seçilirken kişinin üzerinde herhangi başka bir parfüm kokusu olmamasıdır.
Aynı şekilde kişinin beslenme alışkanlığı, hormanal değişiklikler ve stres gibi faktörler de parfüm kokusunu etkileyebilir.

TEN RENGİNİZE GÖRE PARFÜM SEÇİMİ

** Sarışın ve beyaz tenli kadınların büyük çoğunluğu kuru cilt yapısına sahiptir. Bu cilt tipinde asit oranı oldukça düşüktür. Bu ten rengine sahip kadınlar çiçeksi kokuları tercih ederler ise parfüm daha kalıcı olmakla birlikte oldukça hoş kokacaktır.

** Buğday tenli kadınlar zengin ve kuvvetli esansların karışımından oluşan şipreyi tercih etmelidirler. Şipre oldukça kalıcı olmakla birlikte temel notaları adaçayı, lavanta, meşe yosunu, misk, paçuli ve sakız notalarıdır.

** Esmer tenli kadınların ise büyük çoğunluğu yağlı cilt yapısına sahiptir. Bu cilt yapısına sahip olması parfümün kalıcılığını artıran unsurlardandır. Esmer tenliler oryantal veya egzotik kokuları tercih etmelidirler. Bu kokuların temel notaları misk, amber, vanilya ve değerli ağaçlardır. Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır.

Parfüm seçilirken en fazla üç koku denenmelidir. Çünkü daha fazla koku koklandığında koku duyusu etkisizleşmeye başlar. Kokuların birbirine karışmasını engellemek için kokular arasında kahve koklanması tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.