Şu sıralar dolar bile tavan yapmışken artık, bakımında maliyetli olanından kaçmıyor değiliz 🙂 İşte bu yüzden Moda Mühendisi ailesi olarak tamda yanınızdayız..Bu kadar cep dostu olmak her sitenin harcı değil ama gençler 🙂 Pratik bilgilerle saçınız yıpranmayacak.. Hadi başlayalım!

Saçlarımız nem, ısı, sudaki mineral seviyesi, ultraviyole ışınları, seçtiğimiz saç stili ya da stres gibi pek çok farklı etmenden kolayca etkilenir. Sürekli olarak parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak kolay olmasa da imkansız değildir.

  • Şampuan

Tabiki başlangıçta şampuan seçimi çok önemli! Şampuanların içindeki sülfat miktarına çok dikkat etmeliyiz.Sülfat, şampuan ve başka bakım ürünlerinin köpürmesine yarayan içerik. Köpürdükçe temizlendiğimizi sanıyoruz oysa o derece çok sülfat’a maruz kalıyoruz. Özellikle de sıcak suyun altında kafa derimizden emilimi çok daha hızlı oluyor.  Şampuan seçiminde sülfatsız olanları tercih ederek kafa derinizin yağ dengesini koruyacak, kuruyup kepeklenmesini önlemiş olacaksınız, unutmayın sağlıklı kafa derisi sağlıklı saçlar demektir.

  • Doğal Yağlar

Kesinlikle kolayca erişebileceğiniz birçok saç yağı var..Saçlarınızın parlaması ve yumuşaması için yağlardan yardım almak iyi olacaktır.Yağların nemlendirmek dışında pekçok farklı özellikleri de vardır, mesela Argan yağı tamamen yapılandırıcı bir görev görürken, zeytinyağı kepekle,ısırgan otu ve badem yağı da uzamasıyla ilgilidir.

  • Isı,Saç Şekillendiriciler,Boya

Zamanla saçımızın yıprandığı aşikar..Peki biz bunu nasıl beceriyoruz ? Biz kadınlarının pek sevdiği ama saçlarımız için düşman ikili, boya ve fön. Isı kesinlikle en büyük etkenlerden birisidir, çünkü saç tellerimiz ısıyla direkt zarar görüyor. Saçların nemi havluyla iyice alındıktan sonra yaz aylarında saçlar kendi kendine kurumaya bırakılmalı, kış aylarında ise fön ile kurutma yapılacaksa öncesi koruyucu bir bakım yağı sürülmeli ve fön belirli bir uzaklıktan saça tutulmalı.

  • Tarak Seçimi ve Havlu Kullanımı
Saçları taramak , fırçalamak kafa derisinde masaj göevi görür, ve saçlara daha fazla oksijen götürerek uzamalarını ve parlamalarını sağlar. Ancak tarak kullanımında sentetik fırçalardan uzak durun, saçlarınıza gereksiz elektrik yüklenir. Aynı zamanda uçları toplu taraklar da tararken saçları koparmanıza neden olur. Yeni dönemin yükselen yıldızı, uzun, kısa kıllardan oluşan, topsuz uçlu fırçalar kullanmaya başlamalısınız.Havlu için konuşursak da havlular saçımızdan boyaları alıp götürme ve kırıkları ortaya çıkarma gibi dezavantajları var..Bu yüzden havlu kullanımına dikkat edelim! 🙂
xoxo,sevgiler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.