Mutlu bir birlikteliğe adım atan her kadının; ister şatafatlı, ister sade olsun, o mutlu günde onu en özel hissettirmek için hazırlanmış gelinliği giymeye hakkı vardır.

Bu amaçla bir çok provalar yapılır, dergiler karıştırılır, internet sitelerine bakılır, mağazalar gezilir ve evet her şey o mutlu günde giyeceğiniz sizi adeta gecenin yıldızı yapacak kıyafeti, sizi siz yapacak şekilde bulmak için…

Evet bu yolda provalardan önce atılacak ilk adım; nasıl bir tarzda gelinlik istediğimiz ve vücudumuza uyan gelinlikler neler? Nasıl bir etek kesimi tercih etmelisiniz? Öncelikle bunlara karar vermemiz gerekiyor. Sonrası mı? çorap söküğü gibi gelecektir 🙂

İşte bizde tam da bu noktada devreye biz giriyor ve size bu zorlu yolda ilk başta vermeniz gereken karar konusunda yardımcı olmayı hedefliyoruz. O zamaaan hadi başlayalım.

Öncelikle hangi vücut tipine sahipseniz ona göre bir gelinlik kesimi tercih edebilirsiniz.

  • 1) A Kesim Gelinlik

Hiç kuşkusuz en kurtarıcı kesim de diyebiliriz kendisine. A etek gelinlikler genellikle düğün boyunca rahat etmek isteyen, klasik tercihler yapan gelin adaylarının kesimidir. Minyon ve orta boyluların en çok tercih ettiği tasarımlardandır. Aynı zamanda geniş kalçalarını kamufle etmek isteyen armut vücut tiplerine en uygun gelinlik A kesimli modellerdir.

  • 2) Prenses Gelinlik Modelleri

Kimine göre ise gelinliği gelinlik yapan o kabarık etektir 🙂 Vücudu bele kadar sımsıkı sararak belden kabaran hatta taşan gösterişli bir etek kesimine sahip tasarımlar prenses kesim gelinlik olarak adlandırılır. A kesimin aksine belden aşağıya doğru yavaş yavaş açılarak inmez, adeta bir prenses elbisesi gibi belden sonra kabarır ve aynı kabarıklık aşağıya kadar devam eder.

  • 3) Balık Kesim Gelinlik

Denizkızına yakın bir görünüm sağlayan balık formlu gelinlikler tam ve yarım olmak üzere 2’ye ayrılır. Kalça altına kadar sımsıkı gelip kalçadan sonra genişleyerek inen yarım balık ve diz hizasına kadar sımsıkı gelip dizden sonra bollaşan tam balık, doğru vücut tipiyle eşleştiğinde prenses kesimden bile daha ihtişamlıdır.

Yarım balık tam balığa göre hareket alanının daha geniş olduğu kullanımı daha rahat bir kesimdir. Balık kesim gelinlikleri iyi taşıyabilmenin en kritik noktası bacak boyunun beden boyuna göre 3’te 1 oranında fazla olmasıdır.

  • 4) Düz Kesim Gelinlik

Sadeliğin ve zarafetin ön planda olduğu düz kesimler genellikle bir gelinlik modeli olmaktan ziyade elbise gibi düşünülürler. Yukarıdan aşağıya genellikle bir girinti vermeden dümdüz iner.

Bu form, uzun da olsanız kısa da olsanız, ince ya da sportif yapılı olmayı gerektiren bir form. Genellikle bel girintisi yani oturan bel özelliği olmadığı için iri yapılı vücutlarda kaba bir görüntü yaratır. Bu nedenle kum saati ya da dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları düz kesim gelinlikleri tercih edebilir diyebiliriz.

  • 5) Empire / Robadan Gelinlik

Robadan kesim gelinlikler ilhamını Empire State binasından alır. Bu nedenle empire gelinlik olarak da adlandırılır. Bu gelinlik modelinde etek belden değil göğüs altından kesilir. Bu yüzden belden oturtmalı ya da sımsıkı saran bir yapısı yoktur, dökümlüdür. Bu özelliğiyle tüm vücut tipleri için uygun bir etek kesimidir.

Sade ama şık bir gelinlik modeli olsun, boyumu uzun göstersin ve kullanımı kolay olsun diyorsan robadan gelinlik modelleri tam senlik! Ayrıca bu kesimin, bacak boyu gövdesine göre kısa gelin adaylarının, bacaklarını uzun göstermek için tercih edebileceği tasarımlardan olduğunu da belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.