Hz. İsa’nın Bedenine Sarıldığı İddia Edilen Gizemli ve Tarihi Bir Kumaş: Torino Kefeni

Günümüzde, tarihi devirlerden elimize ulaşan ve halen sırrı çözülemeyen birçok materyal mevcuttur. Torino Kefeni, bu gizemli malzemelerden sadece birisidir. Peki asırlar evvel Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra bedenine sarıldığı iddia edilen bu kefen hakkında söylenenler gerçek miydi?

Torino Kefene en basit tanımla, Hz. İsa’nın çarmıha gerilip öldürülüşünden sonra, bedenine sarıldığı iddia edilen keten bir kumaştır. Gerçekten de kumaşın üzerinde sakallı bir erkeğin silueti mevcuttur. Yer yer kan izleri de bulunan bu eski kumaş parçası, bazıları için gerçekten kutsal bir emanetti. Bazı kuşkucular ise bunun basit bir sahtekarlığın ürünü olduğunu düşünüyorlardı. Peki Torino Kefeni hakkındaki gerçekler neydi?

Torino Kefeni ilk defa 1350’li yıllarda Fransa’da ortaya çıktı. İncil’de Hz. İsa’nın ölümünden sonra keten bir kumaşa sarıldığı yazılıydı. Buna istinaden insanlar bu kumaşın Hz. İsa’nın bedenine sarılan keten kumaş olduğuna inanmaya başladılar. Kısa sürede insanlar bu kadim kumaşı görmek için dört bir yandan akın ettiler.

Yakın zamana kadar ise Torino Kefeni, yaklaşık 150 yıl İtalya’nın Torino kentindeki bir katedralde sergilenmiştir. Esasen popüler ismini de sergilendiği şehir olan Torino’dan almıştır. 1992 yılında ise bir yangından müşkülatla kurtarılan Torino Kefeni, 2025 yılında yapılacak bir sergide gösterilmek üzere ortadan kaldırılarak korumaya alındı.

Torino Kefeni’ni kutsal emanet addedenler kadar, bunun sahte bir materyal olduğunu düşünenlerin sayısı da az değildi. Nitekim kumaş üzerindeki ilk bilimsel araştırmalar 1978 yılında yapıldı. Bilim insanların esas amacı, kumaşın üzerindeki insan siluetinin esrarını çözmekti. Mikroskobik inceleme sonucu kumaş üzerinde bir miktar boya izine rastlandı. Fakat kumaşın gerçekliğine inananlar, bu boya izlerinin kumaşın ressamlar tarafından kopyalanması sonucu oluştuğunu savundular.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.